DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Zajímavosti

              KORELA CHOCHOLATÁ-KRMENÍ

 

Směsi semen

V přírodě se korely živí především různými druhy semen, především semen trav. Doma si korely zpravidla oblíbí určité druhy semen, ale vašim cílem je dodávat korele vyváženou potravu. Různé vitaminové tyčinky zpravidla obsahují semena pro několik druhů papoušků, a tak si vaše korela pravděpodobně vyzobe jen některá semena, zatím co jiná nechá bez povšimnutí. Pro korely se hodí směsi krmiv pro andulky, kterou můžete doplnit slunečnicovými semínky. Do jídelníčku korel se hodí také různé druhy prosa, chrastice rákosovitá, řepka, niger a loupaný oves. Slunečnicová semínka obsahují hodně tuku, takže je podávejte jen v omezené míře. Jsou výborná jako motivace pro učení a sbližování. Je to takový korelí pamlsek.

Čerstvé

Korely uvítají i semena z čerstvých klasů, například červeného a žlutého prosa.

Kromě semen uvítají korely i zelené krmení, například listy bio-salátu (důkladně omýt a osušit), ptačinec, žabinec nebo petrželku, ale také mladé listy pampelišek, řebříček, lipnici, kokošku pastuší tobolku nebo jitrocel. Tato čerstvá potrava je pro korely zdrojem cenných vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pozor! Zelené krmení netrhejte u rušných silnic a dejte pozor, aby nebylo znečistěno výkaly.

Dále můžeme korele nabídnout kousky ovoce a zeleniny, které by pro tento účel měly být omyté, případně oloupané. Z ovoce můžeme korele nabídnout například kousek jablka, karotky, hrušky, kiwi, melounu, pomeranče nebo mandarinky, rovněž jí můžete nabídnout rybíz, hroznové víno, třešně nebo jahody. Pozor na hlávkový salát, může obsahovat velké množství dusičnanů. Nikdy nedávejte korele plesnivé nebo shnilé ovoce a zeleninu, mohla by vážně onemocnět.

Vitaminové preparáty

Tyto přípravky mohou báječně posloužit v době kdy je korela nemocná, pelichá nebo v době odchovu mláďat, nikdy by se však neměli stát náhradou za čerstvé krmení. Vápenec a sepiová kost pokrývají potřebu minerálních látek.

Naklíčená potrava

Pokud chcete korelu obzvláště potěšit, a zároveň ji zásobit vitamíny, můžete jí připravit naklíčené zrní. Jedinou nevýhodou této potravy je, že nevydrží příliš dlouho, a rychle kvasí, proto si jí nedělejte velké množství najednou. Zkvašená potrava je velmi škodlivá. Nezapomeňte také důkladně umýt misky po naklíčené potravě.

Grit a písek

Nesmíte zapomenout na tyto věci: korely potřebují kvůli trávení zrnka písku a gritu. Kamínky pomáhají rozmělnit obilí. Písek by měl být korele stále k dispozici, používejte nejlépe říční nebo mořský, jako podestýlku ho dávejte korelám do misky.

Voda

Vodu by měla mít korela k dispozici stále. Voda by měla být čerstvá a miska čistá.

Zásady krmení

Ptáci nesmí NIKDY trpět hlady, jinak rychle onemocní a zeslábnou.
Jedné korele stačí cca 40-50 g zrní na den. V misce by však mělo vždy něco zůstat. Slupky z misky sfoukněte, protože někteří ptáci pod nimi neumí zrní najít.

 

                 Pomoci můžete i vy www.svobodazvirat.cz

DEKLARACE EVROPSKÉHO PARLAMENTU
Pět členů Evropského parlamentu předložilo v dubnu 2005 písemnou deklaraci, která žádá Evropskou komisi a Radu EU o naprosté a trvalé zrušení subvencování exportu živých zvířat na Blízký východ. Členové Evropského parlamentu měli možnost tuto deklaraci podepsat do 11. července 2005, avšak již před tímto termínem bylo jasné, že většina parlamentářů tuto deklaraci hodlá podpořit. Poslanci Evropského parlamentu ve své deklaraci uvádějí fakt, že do zemí třetího světa (zejména do Libanonu a Egypta) je z EU ročně vyváženo okolo 200 000 kusů živého hovězího dobytka. Tyto transporty trvají velice často více než deset dní a způsobují zvířatům nesmírné utrpení. EU transporty smrti na Blízký východ každoročně podporuje částkou 60 milionů Eur z peněz daňových poplatníků.

Podle materiálů oraganizace Vier Pfoten zpracovala paní Mgr. Hana Langley

 

TRANSPORTY ZVÍŘAT

V České republice se nejvíce mluví o přepravě koní. Tato zvířata ale nejsou jediná, která jsou převážena naprosto zbytečně tisíce kilometrů. Jsou to i miliony ostatních, tzv. hospodářských zvířat – telat, krav, prasat, ovcí, drůbeže, atd.

Hlavní problémy jsou u všech transportů podobné – nedodržování předpisů - absence předepsaných přestávek, kontrol, nedostatek vody a potravy, zranění zvířat, špatné zacházení se zvířaty během cesty (bití, elektrické tyče, ...), používání zastaralých kamionů, jejich přeplňování atd. Musíme si ale uvědomit, že nám nejde o to zlepšovat podmínky, v kterých jsou zvířata přepravována. Cílem je zcela zrušit tyto transporty.I kdyby se zvířata přepravovala v dobrých podmínkách (což se neděje), přesto by pro ně byla několikadenní-týdenní cesta v kamionu či na lodi zbytečným utrpením.V EU je přebytek masa. Místo toho, aby logicky klesl počet chovaných zvířat, EU se zvířat zbavuje tak, že z peněz daňových poplatníků subvencuje prodej a transport zvířat do zemí, kde je o ně zájem nebo je tam levná pracovní síla na jatkách či v masokombinátech. Už několik let tlačí veřejnost na vedení EU, aby byly zrušeny dotace pro tyto transporty. Dosavadní snahy vedly jen k omezení doby přepravy (s přestávkami po stanoveném čase však může cesta trvat libovolně dlouho, cesta se tak vlastně fakticky ještě prodlužuje) a ke drobným změnám podmínek přepravy. O tom, že EU do budoucna nepočítá s ukončením mezinárodních transportů, svědčí i fakt, že jsou v Itálii stavěna obří jatka připravená „zpracovávat“ zvířata z celé Evropy.

To, že jsou zvířata živé bytosti schopné pociťovat bolest a utrpení, jakoby nikdo nevěděl. Jakoby v 21. století naše „vyspělá civilizace“ ve vztahu ke zvířatům zůstala stát uprostřed středověku.

 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek